Brno, ČR    +420 543 211 321    Marketing HCABrno

Být sobec a nebo se rozdat?

Jak poznat sobce a jaký to má vliv na organizaci?

V práci mnohokrát vidíme zaměstnance, které nezajímá nic jiného, než oni samotní. Jaký to má vliv na organizaci? Zpravidla negativní. Ale ani opačný extrém není ideální. Pokud máme v organizaci člověka, který dělá práci za jiné a nejraději by se rozdal, přičemž často zapomíná sám na sebe.

 

Mnohdy je to právě šéf, který dokončuje příliš mnoho práce za jiné a sám se potom dostává do stádia unaveného býka: je neskutečně silný, ale neustále podrážděný. Kde je potom ta radost z podnikání? „Máme přece dovolenou, ne? Tam si určitě oddechnu“, řeknete si. Radost bychom však měli zažívat každý den a měla by pramenit i z běžné práce. Pracovní den šéfa by měl být inspirující a ne frustrující.

 

Častokrát můžete pozorovat lidi, kteří jsou ochotní investovat obrovské finanční částky do nové kuchyně a nebo koupelny, ale pokud by měli vložit i malé drobné do vlastní osobnosti, zdá se jim to drahé. Proč člověk po čase na sobě přestane pracovat? Proč více zvelebuje svoje okolí než sebe?

 

Někdy šéf vidí více jistoty v tom, že postaví budovu, neboť je často stabilnější než zaměstnanci. Faktem však vždy zůstává, že právě lidé jsou ti, kteří vytvářejí produkci.

 

Člověk by měl být sobec v tom směru, aby investoval do vlastních schopností vytvářet lepší prostředí, neboť prostředí má tendenci nás ovlivňovat. Například, když budete sledovat několik hlavních zpráv za sebou, po hodině této činnosti může být člověk úplně znechucený a to má vliv i na okolí. Aby měl člověk ze života radost, potřebuje se o to v prvé řadě postarat.

 

Potřebuje si najít takové faktory, které budou jeho emoci tahat nahoru. A faktory, které ho tahají dolů, bude eliminovat. Když máte ve firmě traviče studní, není to něco, co prostředí zlepšuje, ale právě naopak.

 

Existují tři základní faktory, kterými můžete zvedat emoci:

1.        Produkcí, to znamená vytváření hodnot.

2.        Práce na sebezlepšování: studium věcí a předmětů, které Vám pomáhají řešit životní situace.

3.        Třetím faktorem je čestnost, etika. Pokud člověk dělá věci, o kterých ví, že nejsou v pořádku, zatěžuje ho to a to ho tlačí dolů.

 

Najděte si sami dostatek příkladů, aby to pro Vás bylo pravdivé. Více si řekneme na semináři “Jak vybudovat nesmrtelnou firmu“.

 

Přeji Vám hodně vytvořené radosti.

 

Martin Kolenička

  • 0 Komentářů

0 Komentáře

Vložit příspěvek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *