Brno, ČR    +420 543 211 321    Marketing HCABrno

Dobré vztahy začínají sebeúctou

Rozčilují tě někdy jiní lidé? Dělají ti něco, co se ti nelíbí? Dostávají tě do nepříjemných situací? Jak to udělat, abych s nimi dokázal vycházet a oni dělali to, co se mi líbí?

Tajemství problémů s lidmi nespočívá v jejich převýchově, ale v porozumění člověku. Čím více mám pochopení, tím méně vnímám problémy mého oponenta. Představ si někoho, kdo s tebou stále bojuje. Čemu tam nerozumíš? Co o něm nevíš?

To, co ve skutečnosti vidíš svýma vlastníma očima, je jeho tělesná schránka. O tu se každý stará tak, jak nejlépe umí, aby mu vydržela ve zdraví, alespoň sto roků. Je to tvůj chrám, a to, co do něho fyzicky dáváš, mu buď prospívá a nebo ubližuje. Je tam nějaká genetická linie od rodičů, ale to není až tak podstatné.

Je to tvůj chrám a ten problém je, že většina lidí neví, že to je „jen“ schránka. A že Ty jsi Ty. Nejsi svoje tělo, ani svoje mysl, jsi to ty. Tak jako si řidič v autě nemyslí, že je auto, ani člověk by si neměl myslet, že je tělo.

Ve skutečnosti netušíme, jaké jsou naše schopnosti. Jestliže bys měl toto tušení, uděláš všechno proto, abys tyto schopnosti obnovil, resp. si znovu vzpomenul. Ty, jako duchovní bytost jsi schopná zrealizovat jakékoliv plány. Podívej se okolo sebe. Umíš najít lidi, které znáš a kteří dosáhli více, jak si pro sebe umíš představit? Mají lepší školy? Lepší výchovu? Zdědili to? Někteří možná ano, ale většina z nich měli dostatečnou odvahu, jinak řečeno – záměr, který je dovedl k vytouženému a nebo vnitřně chtěnému vlastnictví.

Nemyslím tím jen hmotné vlastnictví, myslím i duševní vlastnictví. Například mluvit několika jazyky, nebo schopnost vytvořit porozumění se zákazníkem, a nebo mít krásnou, vzájemně se podporující rodinu. Někdo má přímo zázračnou schopnost vycházet s lidmi. Dá se to získat? Samozřejmě.

Dalo by se říci, stačí jen chtít. „Ale já chci a nedaří se.“ Může říct mnoho lidí. A skutečně chceš ze srdce? Jak to vypadá, když to někdo skutečně chce ze srdce? Je ve skutečnost tím, co chce. Má pravdivé bytí, je tím skutečně a čestně. Celé okolí vidí, jak to z něho vyzařuje.
A z tebe vyzařuje to, čemu dáváš energii. Čemu dáváš většinu energie během dne? O čem nejvíce komunikuješ s lidmi ve svém prostředí? Rozebíráš více minulost, a nebo budoucnost? Je tam více radosti, a nebo nezvládnutých situací?

Čestné bytí je nezávislé od příjmů, ty přijdou v dostatečné míře, jestliže jsi tím, čím skutečně chceš být. Nejúspěšnější lidé žili tím, co dělali. Ghándí byl chodící svobodou a proto zvítězil. Byl žijící legenda ve svém čistém a čestném úmyslu i napříč prostředí, ve kterém žil. Vydržel to, nevzdal se myšlenky, neboť měla obrovskou hodnotu. Dávala mase lidí svobodu a to byla jeho služba.

Člověk, který žije tím, co je, má v životě poměrně málo úsilí a těší se, když to dělá. Až když to začneš potláčet, orientovat se jen na peníze, začneš zrazovat sám sebe a to ti začne brát pozornost. Začneš se introvertovat, s tím přichází vážnost, uzavřenost a do života musíš dávat stále více a více úsilí.

Pokles radosti a dětského štěstí jsou toho indikátorem.

Jestliže cítíš, že s tím chceš něco udělat, určitě mi napíšeš mail. Víš, vždy se s tím dá něco udělat.

Mgr. Martin Kolenička“

  • 0 Komentářů

0 Komentáře

Vložit příspěvek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *