Brno, ČR    +420 543 211 321    Marketing HCABrno

Kdo by nechtěl být úspěšný?

Tomáš Baťa, jeden z nejúspěšnějších podnikatelů, netvrdil, že jeho impérium vybudoval náhodou nebo, že je to věcí náhody. Sám mluví o tvrdé poctivé práci, když odpovídá na otázku jak se mu to podařilo. Když jsem byl v Brazílii, v rodině dcery pana Antonína Bati, viděl jsem velký majetek a říkal jsem si, jaké měli štěstí. Postupem času, jsem si ale i já začal uvědomovat, že to je hlavně věcí třech základních věcí:

 

1. Schopnost pozorovat

Aby měl člověk v životě úspěch, potřebuje pracovat na svých schopnostech. A ty jsou v první řadě závislé na vlastní schopnosti pozorovat. Pokud člověk není schopný pozorovat, nemůže objevit šance, které se mu naskytují. Díra na trhu znamená, že lidé mají nějaký nevyřešený problém. A když je někdo schopný to vidět, je to první předpoklad, že může uspět. To je stejné jako v čase krize, vždy někdo zvítězí a někdo prohraje. Proč je to tak? Protože někdo to vezme jako šanci a někdo jiný bohužel uvěří, že prohra je v čase krize normální. Problém však nastane tehdy, když se přestane dívat – přestane pozorovat.

 

2. Schopnost rozhodnout se

Druhým důležitým faktorem je schopnost se rozhodnout. To vás nic nestojí, ale souvisí to s vaší ochotou nesouhlasit se stavem, ve kterém se nacházíte. Vidíte, že vám klesá prodej, souhlasíte a nebo nesouhlasíte? Pokud s tím nesouhlasíte, musíte to dát veřejně najevo. Musíte okolí ukázat, že to je situace, kterou odmítáte. Udělat rozhodnutí se někdy může zdát těžké. Proč? Hlavně je to proto, neboť nejste schopný pozorovat. Strach a obavy pramení častokrát z minulých selhání a proto se někdy bojíte udělat rozhodnutí. Selhání má negativní dopad na rozhodování, proto je praktické pravidelně trénovat komunikaci. Komunikační tréninky HCA jsou hlavně zaměřené na schopnost být TADY a TEĎ! Když je člověk v minulosti, nepozoruje přítomnost a nevytváří budoucnost. Udělat rozhodnutí je něco, co posouvá hranice. Takže hranice si definujete sami svými vlastními rozhodnutími. Nemluvím o přáních, ale o rozhodnutích.

 

3. Udělat první krok

I ta nejdelší cesta začíná prvním krokem. A z toho vyplývá, že třetím a asi nejdůležitěším faktorem je udělat konkrétní kroky. Jakákoliv fantastická myšlenka, která se nedá zrealizovat je obyčejná halucinace. Znám mnoho skvělých lidí se skvělými myšlenkami, ale jejich neschopnost konat je značně diskvalifikuje. Proto je důležité dostatečně trénovat, abyste kroky, které musíte udělat, udělali rychle a hladce. Jednoduše to udělejte! Tento krok je těžký hlavně proto, neboť se člověk bojí reakce okolí.

 

Takže pokud chcete být úspěšní můžete si udělat následující cvičení:

1. Napište si v jaké situaci se aktuálně nacházíte. Popište všechny věci, které vám nepasují.

2. Napište, s čím vším na té situaci můžete nesouhlasit. Např. nesouhlasím s tím, že mám málo peněz, a nebo nesouhlasím s tím, že mám malý obrat, a nebo cokoliv jiného, co vás napadne.

3. Potom si napište, co se s tím dá udělat. Napište si jaké rozhodnutí vám z toho vyplynuly. Udělejte skutečné rozhodnutí.

4. Napište si seznam konkrétních kroků, které uděláte a ke každému kroku si dejte datum, kdy bude hotový.

5. Napište si, co můžete udělat dnes, a nebo hned teď, abyste se posunuli blíže ke svým cílům.

 

Mgr. Martin Kolenička

  • 0 Komentářů

0 Komentáře

Vložit příspěvek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *