Brno, ČR    +420 543 211 321    Marketing HCABrno

Moudrost je úzce spojená se svobodou

Asi každý člověk touží po svobodě. A každý má svoji představu co svoboda pro něho znamená. Pro někoho to je dostatek peněz, pro někoho dostatek dovolené, pro jiného zase možnost surfování na Internetu, pro někoho nebýt zaměstnaný a podnikat ve své firmě, pro děti to může být možnost hrát si venku s kamarády. Pro některé lidi by to znamenalo vyhrát nad nemocí a být úplně zdravý. V podstatě svoboda je možnost dělat to, co si přejete dělat, kdy si to přejete dělat.

Pokud něco musím udělat, co není úplně moje, co mě nebaví, neláká a netěší, tehdy vnímám, že jsem nesvobodný. Ale jak získat tu svobodu? Častokrát jsem slyšel názor, že když máš peníze, jsi svobodný. Mnoho lidí říká: „Kdybych měl peníze, dělal bych si, co bych chtěl.“ Pokud by to byla pravda, tak každý bohatý člověk by byl šťastný. Ve skutečnosti jsem viděl mnoho bohatých lidí, kteří nebyli šťastní. Byli častokrát přikovaní ke své firmě a peníze si nemohli užít. Jaké jsou tvoje koníčky, zeptám se majitele třech fabrik s hrubým ziskem 100 milionů korun? „No abych řekl pravdu na koníčky už dnes není čas.“ odpovídá. „Rodinu odvezu k moři a já si zatím vyřídím několik věcí ve firmě. Víš, dnes se na lidi nemůžeš spolehnout“ dodává.

Toto je scénář mnohých manažerů. Jak se dostat ven ze začarovaného kruhu? Odpověď je v kompetentnosti. Člověk potřebuje pracovat na tom, aby jeho život byl sladěný se všemi oblastmi života.

1. Být kompetentní v první řadě znamená dívat se a vidět pravdu, bez jakéhokoliv zkreslování. Podívat se na lidi okolo sebe a uvědomit si, že to je moje zrcadlo. Vrána k vráně sedá a rovný rovného si hledá. Staré přísloví, které má v sobě hodně pravdy. Lidé v mém prostoru jsou odrazem mých myšlenek, úvah, rozhodnutí a konání.

2. V druhé řadě je to moje schopnost přijímat myšlenky, které když aplikuji, dávají požadované výsledky.

To znamená, dívat se do knih, kde je hodně pravdy, učit se od lidí, kteří v dané oblasti dosáhli výsledky a žijí harmonický život. Filozofie znamená láska k moudrosti a moudrost znamená porozumění životu.

3. A v neposlední řadě je to trénink, praktické drilování, kterým se moje schopnost stane mistrovskou. V tréninku mám možnost vyzkoušet si něco, co v reálu nejsem schopný. Trénink je něco, co analyzuji, abych se stal více efektivním.
Pokud chcete zvýšit svoji efektivitu a efektivitu svých podřízených, pak Vás zvu na jednodenní seminář: „Efektivní šéf„.

Mgr. Martin Kolenička

  • 0 Komentářů

0 Komentáře

Vložit příspěvek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *