Brno, ČR    +420 543 211 321    Marketing HCABrno

NEJLEPŠÍ ORGANIZACE

Nejlepší organizace je ta, která má nad sebou lidskou bytost, ovládá metody jak vyřešit svoje problémy, má zavedené základní činnosti a dobrý žádaný produkt.

Přizpůsobuje se svému prostředí, okolí či podmínkám fungování tak, aby do větší či menší míry expandovala. Aby taková organizace přežila, musí mít jasný účel a uspokojovat konkrétní potřebu. Její služby musí mít vyšší hodnotu než je výše nákladů na jejich vyprodukování či dodání.

Aby zůstala organizace zdravá, potenciál, jenž získává, musí převyšovat ten, který spotřebovává. „Potenciálem“ mohou být peníze, moc nebo dokonce pracovní síla. Organizace, která porušuje tyto velmi elementární věci, onemocní a nakonec zanikne. Například vláda země, která porušuje jednu nebo více z výše uvedených jednoduchých myšlenek, nakonec zanikne. Některé vlády jsou ve skutečnosti mrtvé dávno před tím, než je tato skutečnost odhalená.

Takže když spatříte organizaci, která se začíná zmenšovat, a chcete ji zachránit, musíte ji rychle přivézt zpátky k jejím základům, zjednodušit její formu, jasně stanovit její účel, silně zintenzivnit důležité služby, které poskytuje, a začít redukovat náklady na jejich dodávání. Pokud se tento vzorec použije inteligentně, lze s ním oživit i mrtvou vládu.

Pouze pro případ, že jsme výše uvedenou jednoduchou větu a dříve zmíněné základy přešli příliš rychle – skrývají v sobě celé „tajemství“ toho, jak oživit starou organizaci nebo založit novou.

Poznáte-li účel a víte, jak udělat z žádané služby známou, a umíte šikovně zvládat základy organizace, můžete založit, rozšířit nebo oživit jakoukoliv organizaci. Když chcete založit nebo dát do pořádku organizaci, musíte jistě a jednoznačně ovládat: (a) základy organizace, (b) účel organizace, (c) základní činnosti, které jsou v organizaci nevyhnutelné, (d) potenciál oblasti, ve které organizace existuje, (e) potřeby nebo touhy oblasti či lidí, kterým organizace poskytuje služby, (f) ekonomickou stránku fungování organizace.

Abyste úspěšně zvládli organizaci nebo v ní úspěšně pracovali, musíte ZNÁT činnosti, aktivity a oblast organizace tak dobře, že o nich nemusíte přemýšlet. Jednoduše je provádíte nebo ukazujete, jak se mají dělat, případně pracujete s věcí, nebo s člověkem, který ji vykonává.

Když řídíte, nepřemýšlíte: „Spojka, řadicí páka, plyn, volant.“ Ale chcete-li zdárně řídit, měli byste dokonale vědět, kde se tyto věci nacházejí a jaká je jejich funkce, že prostě jen řídíte auto. Ale když se teprve učíte řídit, učíte se o funkcích každé z těchto věcí. Následně se je naučíte tak dobře, že to vypadá, že je používáte instinktivně. Není to instinkt. Je to o tom, že je znáte dokonale, že netápete.

S organizací je to stejné. Aby v ní člověk mohl pracovat, nebo být jedním z těch, kteří vedou nějakou její část, nebo z těch, kteří ji řídí celou, musí znát její části, činnosti a výše zmíněné body (a) až (f) tak dokonale a tak rychle, že je pak jednoduše jen vykonává.

Mgr. Martin Kolenička

Reference LRH směrnice Standardní Admin. Svazek 0.

  • 0 Komentářů

0 Komentáře

Vložit příspěvek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *